FontServis

Služby

Lokalizace fontů

Opravy fontů

Konverze fontů

Konzultace

> Ceník <

Podpora

Časté otázky

Reference

Odkazy

Expertní nabídka

Tvorba OpenType

Kerning

Postprodukce

Kerning

Dobrý kerning je nedílnou součástí kvalitního počítačového písma. Aby byl kerning skutečně kvalitní, musí zahrnovat i znaky s diakritikou. Nabízíme řešení, která vám ulehčí tvorbu kerningových párů pro akcentované znaky.

Obyčejný kerning znaků s diakritikou

Rozšíříme základní kerning i na znaky s diakritikou. Abychom zbytečně nerozšiřovali objem kerningových párů, generujeme jen ty dvojice, které existují v rámci jednoho jazyka. Vyjdeme-li například z dvojice T-a, pak se vytvoří páry Ť-a, T-á, Ť-á apod., neboť tyto dvojice existují v rámci konkrétního jazyka, v tomto případě češtiny a slovenštiny. Kerning ale nebude obsahovat zbytečné páry jako Ť-ą či Ť-ă, neboť kombinují znaky z různých jazyků, které nemohu stát v jednom slově vedle sebe. Při tvorbě kerningových párů individuálně řešíme i speciální případy vyžadující manuální úpravu, např. Ľ-T nebo ď-k.

Kerning

Třídový kerning (class based kerning)

V opravdu rozsáhlých písmech obsahujících podporu mnoha jazyků, malé kapitálky, alternativní znaky apod. je lepší využít třídového kerningu, který spojuje do tříd znaky se stejným kerningem. Třída a tak obsahuje akcentované znaky ă, ā, ă, ą, à, á, ã, ä, â, å. Nabízíme vám převod klasického kerningu do třídového kerningu, volitelně i s možností automatického doplnění znaků s diakritikou. Třídový kerning funguje pouze u OpenType a TrueType fontů a má určitá omezení.